autopon.pl

 

Wreszcie wakacje!

 

Wiele osób już rozpoczęło lub niebawem rozpocznie przygotowania do urlopów i wakacyjnych podróży.

Pomimo zwiększającej się popularności podróżowania na wakacje samolotem, znaczna część urlopowiczów na wypoczynek woli dojechać własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, wśród których najistotniejszymi są często niższe koszty podróży w porównaniu do wyprawy samolotem, a także poczucie mobilności już na miejscu pobytu.

Wybierając się, nie tylko w długą podróż, warto sprawdzić najważniejsze elementy samochodu w celu uniknięcia przykrych niespodzianek na drodze, czasami tysiące kilometrów od domu

Podpowiadamy, jak niedużym nakładem sił i środków zminimalizować ryzyko niemiłej motoryzacyjnej przygody. 
Aby zrobić kompletny przegląd auta wcale nie trzeba udawać się do autoryzowanej stacji - wystarczy skorzystać z serwisu szybkiej obsługi takiego jak nasz, by sprawdzić stan kilkunastu najważniejszych punktów samochodu. 

 

Rzeczą,  o której każdy kierowca powinien zawsze pamiętać, jest sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych - spojrzenie na poziom oleju, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego oraz płynu w układzie kierowniczym. Nie zapomnijmy również o uzupełnieniu do pełna letniego płynu do spryskiwaczy.

Warto też sprawdzić stan oświetlenia. Pamiętajcie o zaopatrzeniu się w zapasowe żarówki. W większości krajów UE za brak sprawnej żarówki w tylnym reflektorze można dostać spory mandat. 

Sprawdźcie też stan wycieraczek. Jeśli wycieraczki pozostawiają smugi i nie spełniają już swojej funkcji, koniecznie trzeba je wymienić na nowe. Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w czasie podróży, co wie każdy profesjonalny kierowca.

Kierowca przed wyjazdem powinien skontrolować stan akumulatora. W wysokich temperaturach częściej korzystamy z klimatyzacji, słuchamy radia przy wyłączonym silniku i podłączamy więcej urządzeń do gniazda zapalniczki, np. nawigację. W autach ponad pięcioletnich przetestowanie akumulatora jest niezbędne

Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację zadbajmy też o ten element. Sprawny układ klimatyzacji zapewni kierowcy i pasażerom odpowiedni komfort podczas długich wakacyjnych tras W momencie,  gdy z nawiewu wydobywa się nieprzyjemny zapach to koniecznie należy wyczyścić układ klimatyzacji i wymienić filtr kabinowy. Jeśli te elementy nie są regularnie serwisowane, tworzą się pożywki dla bakterii i grzybów powodujące nieprzyjemne zapachy, alergie i inne choroby.

 

RADZIMY - Klimatyzacja a wypadki

Wzrost temperatury za kółkiem nie powoduje tylko większego wytwarzania potu u kierowcy, ale zwiększa także zagrożenie powstania wypadku - ostrzegają rzeczoznawcy z firmy DEKRA. Przy temperaturach panujących we wnętrzu pojazdu przekraczających 24 stopnie powstaje stres związany z przegrzaniem, który jak pokazują badania zwiększa liczbę popełnianych przez kierowcę błędów i tym samym podwyższa ryzyko wystąpienia wypadku.

Temperatury wykraczające poza tę granicę mogą poważnie wpłynąć na efektywność kierowcy i doprowadzić do trudności z utrzymaniem się na pasie ruchu, częstszego zignorowania sygnałów lub spóźnionych reakcji.

Kierowcy winni zwrócić uwagę na to, aby nie kierować zimnego prądu powietrza bezpośrednio na organizm, w przeciwnym razie grozi to przeziębieniem. Wyłączając klimatyzację kilka kilometrów przed dotarciem do celu, podczas wysiadania unika się szoku temperatur.

 

Oczywiście sprawdzamy także stan ogumienia oraz kontrolujemy ciśnienie w oponach Istotne jest zwłaszcza dopasowanie ciśnienia w oponach (również w kole zapasowym) do obciążenia auta..

Ważne przypomnienie: w krajach Unii Europejskiej wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm. 

Sprawdzając stan opon przy okazji popatrzmy na układ hamulcowy - czy klocki hamulcowe nie są zbyt wytarte, czy tarcze hamulcowe mają równą powierzchnię i czy przypadkiem nie wycieka płyn hamulcowy. Pamiętajmy, że zanieczyszczony układ hamulcowy oznacza też większe zużycie paliwa.

Równie ważną rzeczą są także sprawne amortyzatory. – W profesjonalnych serwisach siłę hamowania (po kontroli układu hamulcowego) i skuteczność tłumienia amortyzatorów testuje się na linii diagnostycznej, a kierowca otrzymuje komputerowe wydruki z wynikami badania. W naszej firmie także jest to możliwe.

Na koniec sprawdźmy czy mamy gaśnicę samochodową, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Ważnym elementem wyposażenia samochodu jest też apteczka samochodowa – w niektórych krajach wymagana. Jeśli podróżujecie z dzieckiem pamiętajcie o fotelikach.

 

Szerokiej drogi !!!